Υπεγράφη από το Δήμο Αμφιλοχίας και την ΕΕΤΑΑΑ Σύμφωνο Συνεργασίας για το Έργο: «Απλούστευση και προτυποποίηση των διαδικασιών λειτουργίας των ΟΤΑ / Πρότυπα οργάνωσης και λειτουργίας / Προδιαγραφές των αναγκαίων πληροφοριακών συστημάτων.

Στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Μεταρρύθμιση Δημοσίου Τομέα» έχει προβλεφθεί  το πρόγραμμα «Αναδιοργάνωσης και Λειτουργικού Εκσυγχρονισμού των 325 Δήμων και των 13 Περιφερειών», με δύο κύριους στόχους :

1. Την απλούστευση και προτυποποίηση των διαδικασιών λειτουργίας των Δήμων και των Περιφερειών.
  2. Την  προώθηση της ψηφιακής Αυτοδιοίκησης

Το Πρόγραμμα αποτελείται από τρεις Δράσεις συνολικού προϋπολογισμού 30,5 εκ € .

Δράση 1 : Αναδιοργάνωση και διοικητική μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α΄ και Β΄ Βαθμού – Απλούστευση και προτυποποίηση διαδικασιών λειτουργίας ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού – Πιλοτική λειτουργία

Δράση 2 : Υποδομές Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης για την εφαρμογή των νέων μοντέλων λειτουργίας των ΟΤΑ  Α΄ και Β΄ βαθμού

Δράση 3 : Επιμόρφωση του προσωπικού των Δήμων και των Περιφερειών στην εφαρμογή των νέων μοντέλων λειτουργίας.

Ο ανάδοχος  (ΕΕΤΑΑ) θα υλοποιήσει το έργο σε συνεργασία με τους ακόλουθους δώδεκα (12) Δήμους – Πιλότους, οι οποίοι έχουν επιλεγεί ώστε να καλύπτονται όλες οι κατηγορίες των Δήμων.

Κύριοι Δήμοι πιλότοι Συμπληρωματικοί Δήμοι πιλότοι
Δ. Θεσσαλονίκης Δ. Αιγάλεω
Δ. Αγρινίου Δ. Κοζάνης
Δ. Αμφιλοχίας Δ. Δομοκού
Δ. Παρανεστίου Δράμας Δ. Αγράφων
Δ. Ρόδου Δ. Μήλου
Δ. Παξών Δ. Κέας

Αντικείμενο του παρόντος Συμφώνου αποτελεί η συνεργασία των συμβαλλομένων φορέων, με την παροχή των υπηρεσιών του καθενός, στο πλαίσιο της αποστολής και των αρμοδιοτήτων του, με σκοπό την αποτελεσματική υλοποίηση του έργου «Απλούστευση και προτυποποίηση των διαδικασιών λειτουργίας των ΟΤΑ / Πρότυπα οργάνωσης και λειτουργίας / Προδιαγραφές των αναγκαίων πληροφοριακών συστημάτων».