Σε επιφυλακή για την πρόληψη πυρκαγιών ο Δήμος Αμφιλοχίας

Αμφιλοχία, 31 Ιουλίου 2020

Σε επιφυλακή για την πρόληψη πυρκαγιών ο Δήμος Αμφιλοχίας

Η υπηρεσία Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αμφιλοχίας θα βρίσκεται σε επιφυλακή από σήμερα το βράδυ με εντολή Δημάρχου, ενώ από αύριο το πρωί θα βρίσκονται σε επιφυλακή και οι υπηρεσίες καθαριότητας, πρασίνου, ύδρευσης και τεχνικών έργων, εξαιτίας της αυξημένης πιθανότητας εκδήλωσης πυρκαγιάς (βαθμός επικινδυνότητας 4), σύμφωνα με το δελτίο πρόβλεψης κινδύνου πυρκαγιάς που ισχύει για αύριο, Σάββατο 1-8-2020.

Οι αρμόδιοι του Δήμου Αμφιλοχίας ζητούν τη συνεχή επαγρύπνηση όλων και την τήρηση όλων των ενδεικνυόμενων μέτρων επιφυλακής και ετοιμότητας, καθώς προβλέπεται να πνέουν ισχυροί άνεμοι σε συνδυασμό με υψηλές θερμοκρασίες. Οι πολίτες παρακαλούνται να μην ανάβουν φωτιές στην ύπαιθρο για οποιοδήποτε λόγο, να σέβονται τις υποδείξεις των αρχών και να ειδοποιούν άμεσα την Πυροσβεστική στο τηλέφωνο 199 (χωρίς χρέωση) όταν εντοπίσουν καπνό ή φωτιά.

Σε περίπτωση που άτομα βρεθούν σε χώρο πυρκαγιάς και δεν μπορούν να βοηθήσουν κατά το αρχικό στάδιο, παρακαλούνται να απομακρυνθούν άμεσα για τη δική τους ασφάλεια αλλά και για να διευκολύνουν το έργο της κατάσβεσης.

Οι οδηγίες προστασίας έναντι των δασικών πυρκαγιών βρίσκονται αναρτημένες στον ιστότοπο της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας: www.civilprotection.gr