Ψήφισμα Δημοτικού Συμβουλίου Αμφιλοχίας σχετικά με την σύσταση Α.Ε. ειδικού σκοπού «Ιαματικές Πηγές Ελλάδος»

Αμφιλοχία 02-03-2021

ΨΗΦΙΣΜΑ

Του Δημοτικού Συμβουλίου Αμφιλοχίας

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αμφιλοχίας στη συνεδρίαση της 26ης Φεβρουαρίου 2021 αποφάσισε ομόφωνα στην έκδοση του παρακάτω ψηφίσματος σχετικά με την σύσταση Α.Ε. ειδικού σκοπού «Ιαματικές Πηγές Ελλάδος»:

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αμφιλοχίας συμφωνεί με τη θέση της ΚΕΔΕ σχετικά με το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Τουρισμού για τη σύσταση της Α.Ε. ειδικού σκοπού «Ιαματικές Πηγές Ελλάδος» και θεωρεί ότι η προβλεπόμενη υποχρεωτικότητα ως προς την παραχώρηση του δικαιώματος χρήσης των ιαματικών πηγών  δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τους δήμους.

Ειδικότερα, στηρίζοντας και σχετικό αίτημα του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Δήμων Ιαματικών Πηγών (ΣΔΙΠΕ) ζητά την απόσυρση των άρθρων 7 έως 14 του εν λόγω σχεδίου νόμου.

Απαραίτητη προϋπόθεση, όπως έχει επισημάνει και η ΚΕΔΕ, για οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση θεωρείται η συμμετοχή των δήμων στη νέα εταιρεία.

Κοιν.:

1)      ΚΕΔΕ