Ενισχύεται με 800.000 ευρώ ο Δήμος Αμφιλοχίας για την αντιμετώπιση ζημιών από θεομηνίες

Τρίτη 20 Απριλίου 2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με το ποσό των 800.000 ευρώ θα ενισχυθεί ο Δήμος Αμφιλοχίας από το έργο «Πρόγραμμα πρόληψης και αντιμετώπισης ζημιών και καταστροφών που προκαλούνται από θεομηνίες στους ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμού της Χώρας», για την αντιμετώπιση των ζημιών οι οποίες προκλήθηκαν από την έντονη κακοκαιρία στις αρχές του έτους. Υπενθυμίζεται ότι κατόπιν αιτήματος του Δήμου και με απόφαση της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, έχουν τεθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης οι Δημοτικές Ενότητες Αμφιλοχίας και Ινάχου.

Με την απόφαση με αριθμό πρωτοκόλλου 30289 και ημερομηνία 19/4/2021 του Υπουργείου Εσωτερικών, ορίζεται ότι η χρηματοδότηση θα έχει ισχύ για δύο χρόνια και θα γίνεται αναλογιστικά σύμφωνα με την πρόοδο των έργων και με παραστατικά των δαπανών, τα οποία και θα υποβάλλονται στο Υπουργείο.