Ενημέρωση από Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αμφιλοχίας και ΟΚΑΝΑ για τις εξαρτήσεις

Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023

Ενημέρωση από Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αμφιλοχίας και ΟΚΑΝΑ για τις εξαρτήσεις

Δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τις εξαρτήσεις πραγματοποίησε από κοινού το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αμφιλοχίας και το Πολυδύναμο Κέντρο Αγρινίου του Οργανισμού Κατά των Ναρκωτικών (Ο.ΚΑ.ΝΑ.), σε συνεργασία με την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού Λαμπρινή Χαρδαλιά, χθες, Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023, στην κεντρική πλατεία Αμφιλοχίας.

Στο πλαίσιο της δράσης, στήθηκε περίπτερο όπου εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό αποτελούμενο από την Ψυχίατρο Σπυριδούλα Σπυροπούλου, τον Ειδικό Θεραπευτή Χρήστο Αποστολόπουλο και την Ειδική Θεραπεύτρια Αριάνα Ράπτη, πραγματοποίησε ενημέρωση των κατοίκων για εξαρτήσεις και εθισμούς που προέρχονται από παράνομες ή και νόμιμες ουσίες, τυχερά παιχνίδια και το διαδίκτυο.

Στη δράση συμμετείχαν επίσης η Ψυχολόγος Βάσω Σουλτάνη και η Κοινωνική Λειτουργός Παρασκευή Τσιλίκη, μέλη του επιστημονικού προσωπικού του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Αμφιλοχίας.