Διαγωνισμός μονολόγων υπό την αιγίδα του Δήμου Αμφιλοχίας και την Ένωση Σεναριογράφων  Ελλάδος

Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ευκαιρία έκφρασης και καλλιτεχνικής διεξόδου σε συγγραφείς και ερμηνευτές προσφέρει ο 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πρωτότυπων Μονολόγων επί Σκηνής που πραγματοποιεί η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Δήμου Αμφιλοχίας, καθώς και άλλων δήμων και πολιτιστικών φορέων από ολόκληρη την Ελλάδα.

Έχοντας καθιερωθεί πλέον ως ετήσια πολιτιστική εκδήλωση, ο  πανελλήνιος διαγωνισμός συγγραφής και ερμηνείας πρωτότυπου μονολόγου παρέχει τη δυνατότητα και το κίνητρο σε δημιουργούς να παρουσιάσουν τις προσωπικές τους καλλιτεχνικές ανησυχίες υπό μορφή δεκαπεντάλεπτων θεατρικών μονολόγων. Ερμηνευτής μπορεί να είναι είτε ο ίδιος ο συγγραφέας είτε κάποιος ηθοποιός, με την προϋπόθεση ότι το ίδιο πρόσωπο θα ερμηνεύσει και ενώπιον της κριτικής επιτροπής του ημιτελικού και του τελικού. Κατά την παράσταση επιτρέπονται χρηστικά αντικείμενα αλλά όχι σκηνικά ή χρήση μουσικής.

Προκειμένου να λάβετε μέρος στην προκριματική φάση, καλείστε να υποβάλετε αίτηση συμμετοχής έως την 30η Μαρτίου 2023, στην οποία θα αναφέρετε και ο τόπος διαμονής σας, ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

Βήμα 1: Να πραγματοποιηθεί η κατοχύρωση σεναρίου στην ΕΣΕ [τύπος έργου: ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ-ΕΠΙ ΣΚΗΝΗΣ], στη διεύθυνση: https://senariografoi.gr/gr/screenplays/screenplays-registration/

Βήμα 2: Με τον κωδικό κατοχύρωσης να δηλώσετε συμμετοχή στον σχετικό διαγωνισμό (2ος Πανελλήνιος διαγωνισμός συγγραφής και ερμηνείας πρωτότυπου μονολόγου επί σκηνής): https://senariografoi.gr/gr/screenplays/contests

Στην ειδική περίπτωση που η πληρωμή της κατοχύρωσης (20 ευρώ + 24% Φ.Π.Α. 4,80 = 24,80 ευρώ τελικό πληρωτέο ποσό) στο site www.senariografoi.gr δεν δύναται να γίνει με οιαδήποτε χρεωστική ή πιστωτική κάρτα, μπορεί να γίνει με κατάθεση στην Τράπεζα Πειραιώς αριθ. λογ. IBAN GR5701718390006839133385616 (όλα τα έξοδα και οι τραπεζικές προμήθειες βαραίνουν τον εντολέα).

Σχετικά με αυτή τη διαδικασία παρακαλούμε επικοινωνήστε στη διεύθυνση info@senariografoi.gr

Οι προκριματικοί θα λάβουν χώρα, πέραν της Αθήνας, στην Πάτρα, την Τρίπολη, τα Ιωάννινα, τη Λιβαδειά, την Καλαμάτα, τη Δράμα, τη Λάρισα, την Χαλκίδα, το Βαθύ Σάμου, τα Χανιά, τη Θεσσαλονίκη, την Έδεσσα, τον Πύργο, τη Φλώρινα, την Κόρινθο, την Αλεξανδρούπολη, τη Νάουσα, τη Βέροια, την Κοζάνη, τις Σέρρες, τα Τρίκαλα και όποια άλλη πόλη, κατά προτίμηση πρωτεύουσα νομού, προσφερθεί ως τόπος διεξαγωγής της προκριματικής φάσης, όπου θα προσέλθουν όλοι οι διαγωνιζόμενοι του νομού. Οι διακριθέντες σε κάθε τοπική προκριματική φάση (27-30 Απριλίου 2023) θα προκριθούν εις τον ημιτελικό που θα διεξαχθεί στο Θέατρο Παραμυθίας στην Αθήνα στις 19-20-21 Μαΐου.

Η επιτροπή του ημιτελικού θα επιλέξει 6 τουλάχιστον μονολόγους (έως 8) οι οποίοι θα λάβουν μέρος στην τελική φάση που θα πραγματοποιηθεί ενώπιον διαφορετικής επιτροπής και κοινού, στο Θέατρο Παραμυθίας στην Αθήνα στις 11 Ιουνίου 2023.

Οι τρεις πρώτοι νικητές θα λάβουν μετάλλιο. Ο πρώτος θα λάβει συμβολικό έπαθλο 500 ευρώ, ο δεύτερος 300 και ο τρίτος 200 ευρώ. Μετάλλιο θα λάβουν επίσης η καλλίτερη ερμηνεία και το καλλίτερο κείμενο. Και έπαθλο από 250 ευρώ. Οι βραβευμένοι μονόλογοι δικαιούνται να παρουσιασθούν επί σκηνής κατά τη διάρκεια της εβδομάδας θεατρικού έργου της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος, το επόμενο έτος.

Θα απονεμηθούν και τρεις έπαινοι στον 4ο, 5ο και 6ο και συμβολικό έπαθλο.

Προκειμένου να μην ευνοηθούν οι μεγάλοι δήμοι έναντι των μικρών θα εφαρμοσθεί το κάτωθι μέτρον:

Έως είκοσι (20) συμμετέχοντες θα διακρίνονται δύο (2) ή τρεις, στην περίπτωση ισοψηφίας (στην περίπτωση τριών ισοψηφούντων θα λαμβάνει χώρα κλήρωση και θα προκρίνονται οι δύο).

Από είκοσι 20 έως πενήντα (50) θα διακρίνονται τέσσερις (4).

Στους εκατό (100) θα διακρίνονται έξι (6).

Άνω των εκατό (100) και ανά εκατο (100) θα διακρίνεται 1 δηλαδή σε διακόσιους διαγωνιζόμενους θα προκριθούν στον ημιτελικό οκτώ (8).

Για τυχόν απορίες ή διευκρινίσεις, μπορούν να επικοινωνήσουν στο info@senariografoi.gr ή στο τηλέφωνο 6932089819.

Περισσότερες πληροφορίες και οι όροι συμμετοχής στον διαγωνισμό παρέχονται μέσα από την ιστοσελίδα της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος https://senariografoi.gr/

Δείτε το trailer του διαγωνισμού εδώ: