Τη δική του ξεχωριστή παρουσία είχε ο Δήμος Αμφιλοχίας στο «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες»

Ο Δήμος Αμφιλοχίας συμμετείχε το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου στην ετήσια εκλογική γενική συνέλευση στο «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες», που πραγματοποιήθηκε στο Κεντρικό Κτίριο της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στην Πάτρα και συγκεκριμένα στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου.

Τον Δήμο Αμφιλοχίας εκπροσώπησε ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Αθλητισμού και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Κώστας Γαλάνης, ο οποίος μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στις μεγάλες επενδύσεις που γίνονται στον Δήμο Αμφιλοχίας και στην σημασία, όπως και τον ρόλο που θα πρέπει να διαδραματίσει τα επόμενα χρόνια ο δήμος στη διαχείριση των υδάτων της περιοχής.

Το «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες» έχει τακτικά μέλη 38 δήμους από την Ελλάδα και την Κύπρο, με 80 φυσικές και τεχνητές λίμνες, συνδεδεμένα μέλη περιφέρειες και δήμους άλλων χωρών, όπως και Πανεπιστημιακά Κέντρα.

Τακτικά μέλη του είναι οι δήμοι: Αγράφων, Αγρινίου, Αιγιαλείας, Ακτίου – Βόνιτσας, Αλεξανδρούπολης, Αμφιλοχίας, Ανδραβίδας-Κυλλήνης, Αργιθέας, Βέροιας, Βόλβης, Γορτυνίας, Δεσκάτης, Δομοκού, Δωδώνης, Δωρίδος, Έδεσσας, Ζηρού, Ήλιδας, Ηράκλειας, Θέρμου, Θηβαίων, Ιωαννιτών, Καλαβρύτων, Καρδίτσας, Καρπενησίου, Λάρνακας Κύπρου, Λαμιέων, Λίμνης Πλαστήρα, Μαραθώνος, Ναυπακτίας, Νικολάου Σκουφά, Ορχομενού, Παρανεστίου, Πωγωνίου, Σερβίων, Σοφάδων, Χερσονήσου καθώς και η Κοινότητα Βορόκληνης Κύπρου.

Στην εισήγησή του ο κ. Γαλάνης ανέφερε χαρακτηριστικά: «Πιστεύω ότι τα οφέλη των δημοτών ενός δήμου από τη συμμετοχή του στο «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες» είναι πολλαπλάσια, όταν αυτό διέπεται από κοινές αξίες και στόχους μεταξύ των μελών του. Μόνο έτσι θα δημιουργηθεί μια σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ μας, που φυσικά θα συμβάλει στην κοινή αντιμετώπιση περιβαλλοντικών προβλημάτων, αλλά και στην ανάπτυξη και διαχείριση λιμνών και παραλίμνιων περιοχών.  Ανάπτυξη σημαίνει τοπικός πλούτος, θέσεις εργασίας και βελτίωση του βιοτικού επιπέδου των περιοχών μας. Σήμερα εδώ στην Πάτρα εκπροσωπώ τον Δήμο Αμφιλοχίας. Ένα δήμο που είναι πλούσιος σε νερό και στον οποίο ξεχωρίζει ο ποταμός Αχελώος, όπως και οι λίμνες Καστρακίου, Κρεμαστών και Αμβρακίας. Ένας δήμος στον οποίο σήμερα πραγματοποιείται μια από της μεγαλύτερες επενδύσεις γύρω από την ενεργεία και φυσικά τη διαχείριση του νερού, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αναφέρομαι στο έργο της αντλησιοταμίευσης στην Αλευράδα Βάλτου της Δημοτικής Ενότητας Ινάχου του Δήμου Αμφιλοχίας. Το έργο «Σύστημα Αντλησιομίευσης στην Αμφιλοχία» αποτελεί τη μεγαλύτερη επένδυση σε έργο αποθήκευσης στην Ελλάδα. Αντιλαμβάνεστε το ρόλο του Δήμου Αμφιλοχίας σε όλη αυτή την διαχείριση των υδάτινων πόρων. Για όλα αυτά που προείπα, επιβάλλεται να είμαστε ενεργοί στο «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες» και ζητώ τη συμβολή σας. Για ένα «Δίκτυο πόλεων με Λίμνες» με περισσότερο πλουραλισμό στις δράσεις, με εξωστρέφεια και ισότιμη μεταχείριση των μελών του».