Τακτική συνεδρίαση του Συντονιστικού Τοπικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αμφιλοχίας την Τρίτη 5 Μαρτίου με τη συμμετοχή των Πρόεδρων των Τοπικών Κοινοτήτων για θέματα αρμοδιότητάς τους που αφορούν την πολιτική προστασία και με σκοπό την προετοιμασία των αρμόδιων υπηρεσιών για την αντιπυρική περίοδο.

Η συνεδρίαση πραγματοποιήθηκε υπό την προεδρία του αντιδημάρχου Πολιτικής Προστασίας κου Κωνσταντίνου Κοπίδη και με την παρουσία του Δημάρχου κου Σάκη Τορουνίδη, ο οποίος επισήμανε τη σημασία της πρόληψης και της ετοιμότητας για τον Δήμο, ζητώντας την κινητοποίηση των προέδρων και των μελών των συμβουλίων και τονίζοντας τον καθοριστικό ρόλο των ομάδων πυρασφάλειας, τόσο στην πρόληψη, αλλά και στην αντιμετώπιση των κινδύνων.  Ταυτόχρονα ζήτησε τον εντοπισμό σημείων που χρήζουν άμεσης παρέμβασης από τον Δήμο για τη μείωση της επικινδυνότητας πρόκλησης πυρκαγιάς, υπογραμμίζοντας ότι ο συντονισμός και ο έγκαιρος σχεδιασμός από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς είναι αναγκαία για καλά αποτελέσματα κατά την αντιπυρική περίοδο.

Ειδικότερα συζητήθηκαν θέματα όπως η λήψη προληπτικών μέτρων σύμφωνα με το «Σχέδιο Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών εξ αιτίας Δασικών Πυρκαγιών με την κωδική ονομασία “ΙΟΛΑΟΣ” του Δήμου Αμφιλοχίας για την αντιπυρική περίοδο 2024», η βελτίωση των πυροσβεστικών κρουνών και η διάνοιξη αντιπυρικών ζωνών σε οικισμούς και κοινότητες, οι αρμοδιότητες των τοπικών συμβουλίων σε θέματα Πολιτικής Προστασίας, ο προγραμματισμός δράσεων για την αντιπυρική περίοδο παράλληλα με τις επισημάνσεις των Προέδρων στο Συντονιστικό Τοπικό Όργανο.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας, Κος Κωνσταντίνος Κοπίδης, ο Υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας Κος Γεώργιος Χούτας, ο Διοικητής Π.Υ. Αμφιλοχίας, Κος Ευστάθιος Ντζέμος, ο Διοικητής Α.Τ. Αμφιλοχίας Κος Δημήτριος Κόκκιος και οι πρόεδροι Τοπικών Κοινοτήτων.