Συμμετοχή Δημάρχου και Αντιδημάρχων σε συνάντηση εργασίας του Αγροδασοπονικού Δικτύου Ευρυτανίας

Οι άνθρωποι της πρωτογενούς παραγωγής, τα αγροτροφικά μοντέλα, τα Oικολογικά Σχήματα, και οι υποστηρικτικές υπηρεσίες σε κτηνοτρόφους για τη μετάβαση τους στον τομέα της μεταποίησης και της προώθησης των τοπικών προϊόντων ήταν στο επίκεντρο της συνάντησης εργασίας, στην οποία συμμετείχε την Τετάρτη ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας, Σάκης Τορουνίδης και αρμόδιοι Αντιδήμαρχοι.

Συζητήθηκαν η Νέα ΚΑΠ 2023-2027, καλές πρακτικές, επιχειρηματικά μοντέλα που απαντούν σε τοπικές ανάγκες και ο κρίσιμος ρόλος των συνεργασιών για την ενδυνάμωση και έμπρακτη υποστήριξη του αγροκτηνοτροφικού τομέα.

*Τη συνάντηση διοργάνωσε στη Βαλαώρα το Εργαστήριο Αγροδασοπονίας του Τμήματος Δασολογίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο του Δικτύου Καινοτόμων Αγροδασικών Επιχειρηματικών Μοντέλων (AF4EU).