Ξεκίνησε το πρώτο τμήμα ενηλίκων της Δημοτικής Φιλαρμονικής Αμφιλοχίας

Δημιουργήθηκε το πρώτο τμήμα ενηλίκων στη Δημοτική Φιλαρμονική Αμφιλοχίας και ήδη ξεκίνησαν τα πρώτα μαθήματα μουσικής.

Με στόχο περισσότεροι συμπολίτες μας να έρθουν κοντά με τον κόσμο της μουσικής, ο Δήμος Αμφιλοχίας με τη Δημοτική Φιλαρμονική προχώρησαν στη δημιουργία Τμήματος Ενηλίκων.

Τους πρώτους συμμετέχοντες καλωσόρισαν ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας, Σάκης Τορουνίδης με την Αρμόδια Αντιδήμαρχο, Ελένη Αγρογιάννη, αναφέροντας πως μέριμνα της Δημοτικής Αρχής είναι να φέρουν πιο κοντά τον πολιτισμό και την τέχνη της μουσικής με την καθημερινότητα των δημοτών, ευχόμενοι σε όλους ένα δημιουργικό μουσικό ταξίδι.

Οι συμμετέχοντες αφού μάθουν τη βασική θεωρία της μουσικής, θα εκπαιδευτούν σε πνευστά-κρουστά μουσικά όργανα και μπάσο και στη συνέχεια θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε ομαδική μουσική και να παίρνουν μέρος σε πολιτιστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις του Δήμου.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη και περιλαμβάνουν: Εκμάθηση θεωρίας – Μουσικού οργάνου – παροχή μουσικού οργάνου

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στον υπεύθυνο Αρχιμουσικό Κο Γεώργιο Τσόγκα.
Καθημερινά 12:00 μ.μ – 19:00 μ.μ
Τηλ: 6980107228

Τα μαθήματα παρέχονται δωρεάν και πραγματοποιούνται στον χώρο της Φιλαρμονικής (Πλατεία Λέκκα, Πρώην κτίριο ΠΙΚΠΑ)

Εικόνες από τις πρώτες συναντήσεις: