Με λαμπρότητα ο εορτασμός του Πολιούχου Αμφιλοχίας, Αγίου Αθανασίου

Με λαμπρότητα τιμήθηκε σήμερα ο Πολιούχος Αμφιλοχίας, Άγιος Αθανάσιος στον ομώνυμο ναό στην Αμφιλοχία.

Ο εορτασμός ξεκίνησε με την τέλεση Θείας Λειτουργίας στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου, ιερουργούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ.κ. Δαμασκηνού και παρουσία του Δημάρχου Αμφιλοχίας, Σάκη Τορουνίδη, των Αντιδημάρχων, στελεχών της Δημοτικής Αρχής και των επικεφαλής των τοπικών Αστυνομικών Αρχών και εκπροσώπων Φορέων του τόπου.

Ακολούθησε η Λιτάνευση Ιεράς εικόνας στους δρόμους της πόλης και τεμαχίου τιμίου λειψάνου του Αγίου Αθανασίου, συνοδεία αγήματος από την ιστορική μονάδα του Ελληνικού Στρατού Ξηράς, το 2/39 Σύνταγμα Ευζώνων, της Φιλαρμονικής Ορχήστρας Δήμου Αμφιλοχίας και μελών του Πολιτιστικού Κέντρου Αμφιλοχίας και του Συλλόγου Γυναικών Μενιδίου «Ερωδιός».

Τη θρησκευτική εορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας ΣΥΡΙΖΑ Μίλτος Ζαμπάρας, οι Αντιπεριφερειάρχες Αιτωλοακαρνανίας Αθανάσιος Μαυρομάτης και Κατσακιώρης Νικόλαος και ο Δήμαρχος Θέρμου Σπύρος Κωνσταντάρας.