Δελτίο Τύπου: Η Αμφιλοχία τιμά τον Πολιούχο της Άγιο Αθανάσιο – Το πρόγραμμα της Θρησκευτικής Εορτής

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 θα εορταστεί με λαμπρότητα ο Πολιούχος της Αμφιλοχίας, Άγιος Αθανάσιος.

Ο εορτασμός θα ξεκινήσει από την παραμονή, Τετάρτη 17 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 μ.μ. με τον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό μετ’αρτοκλασίας και Θείου Κηρύγματος στον Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου και την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου και ώρα 7:00 π.μ. θα τελεστεί Όρθρος και Θεία Λειτουργία. Θα ακολουθήσει η Λιτάνευση της εικόνας στους κεντρικούς δρόμους της πόλης συνοδεία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Αμφιλοχίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα Θρησκευτικής Εορτής:

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024

Ώρα 18:00 μ.μ.: Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας και Θείου Κηρύγματος

Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024

Ώρα 7:00 π.μ.: Όρθρος και Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου, ιερουργούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ.κ. Δαμασκηνού

Ώρα 9:30 π.μ: Συνάντηση προσκεκλημένων στο Δημαρχείο Αμφιλοχίας – μετάβαση στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου

Ώρα 10:30 π.μ.: Λιτάνευση Ιεράς εικόνας στους δρόμους της πόλης συνοδεία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας Δήμου Αμφιλοχίας

Ώρα 12:00 – 14:00 μ.μ.: Ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας, κος Σάκης Τορουνίδης, θα υποδέχεται στο γραφείο του, στο Δημαρχείο, πολίτες που επιθυμούν να του ευχηθούν για την ονομαστική του εορτή.

Παρακαλούμε τους κ. κ. Διοικητή Αστυνομικού Τμήματος, Διοικητή Τροχαίας, Λιμενάρχη και Διοικητή Πυροσβεστικής Υπηρεσίας για την τήρηση της τάξεως και λοιπές λεπτομέρειες.